Tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie, wsparcie wiedzą teoretyczną i praktyczne warsztaty, wzornictwo użytkowe i sztuka – we wrześniu odbędzie się pierwsza edycja Wood Design Festival. To jedyne w Polsce, wydarzenie dla pasjonatów drewna oraz profesjonalistów tej branży. Przez dwa dni w hali MOSIR w Zgierzu wytwórcy spotykać się będą z ekspertami najważniejszych ośrodków naukowych, instytucji oraz firm specjalistycznych. Trzeciego dnia festiwal przeniesie się do Parku Miejskiego w Zgierzu, by jak najpełniej zaprezentować to, co da się wyczarować z drewna.

Wood Design Festival powstał po to, żeby integrować i promować środowiska rzemieślnicze, naukowe, dydaktyczne, instytucjonalne, techniczne czy handlowe oraz umożliwić wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności. 

– Naszym celem jest poszukiwanie i zgromadzenie w jednym miejscu ludzi zdolnych, z pasją i miłością do pracy w drewnie, wsparcie ich merytorycznie czy organizacyjnie. Chcemy stworzyć społeczność celebrującą zanikający kunszt i zaprezentować różnorodność wyrobów drewnianych – tłumaczą pomysłodawcy wydarzenia.

Pierwsza edycja WDF odbędzie się w dniach 7 – 9 września. Przez dwa dni w Hali MOSIR w Zgierzu odbywać się będą warsztaty, konsultacje, szkolenia, prezentacje firm, ośrodków edukacji drzewnej, wydziałów uczelni wyższych. Festiwalowa przestrzeń zostanie podzielona na sześć stref. Pierwsza z nich poświęcona zostanie gatunkom i rodzajom drewna ich zastosowaniu i technologiom. W drugiej omawiane będą kwestie wzornictwa i projektowania. W kolejnych spotkają się osoby zainteresowane konstrukcjami i innowacjami oraz promocją dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej. Z kolei strefa wystąpień indywidualnych oraz dyskusji tematycznych pozwoli uczestnikom odnieść się do najbardziej interesujących ich zagadnień.

Do spotkania z ekspertami i wystawcami zapraszamy naprawdę wszystkich: pasjonatów drewna, amatorów i profesjonalistów. Myślimy też o tych, którzy po prostu lubią drewno, jako materiał – mówią organizatorzy i podkreślają, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja uczestników wydarzenia w Hali MOSIR Zgierz, wystawców w Parku Miejskim i osób, które po prostu chcą odwiedzić festiwal prowadzona jest na stronie internetowej.

Trzeci dzień to czas spotkania wytwórców z odbiorcami, ceniącymi wyroby z drewna, które będzie można kupić. W Parku Miejskim w Zgierzu rzemieślnicy i twórcy zaprezentują swoje wyroby: biżuterię, wyposażenie wnętrz, rzemiosło artystyczne, meble, małą architekturę ogrodową, zabawki i wiele innych. Nie zabraknie warsztatów dla małych i dużych miłośników pracy z drewnem.

Dlaczego właśnie w Zgierzu?

Festiwal jest świętem rzemiosła i rzemieślników. Jego powstanie nawiązuje do historii Nowego Miasta w Zgierzu – nowoczesnej osady rzemieślniczej, zbudowanej od podstaw w XIX wieku. Rzemiosło, którego bazą było sukno, rozwinęło się także w innych dziedzinach, związanych z drewnem – jak ciesielstwo, czy meblarstwo, realizując codzienne potrzeby nowej społeczności Zgierza i regionu. Pozostałością tego czasu jest zachowana do dzisiaj zwarta zabudowa XIX wiecznych drewnianych domów, w których żyli i pracowali rzemieślnicy, będąca obecnie terenem chronionym i w części Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy. Mając taką tradycję, Zgierz ponownie otwiera się na rzemieślników z całego kraju, prezentując rzemiosło i wiedzę związaną z tradycyjnym materiałem jakim jest drewno. 

Świat drewna 

Drugim obok Parku Kulturowego Miasto Tkaczy Urząd Miasta Zgierza organizatorem wydarzenia jest Świat Drewna.Dziś Grupa Świat drewna jest to jedna z największych grup branżowych w Polsce, skupiająca ponad 115 tysięcy uczestników, głównie rzemieślników, hobbystów, miłośników obróbki i wykorzystania drewna w różnych konstrukcjach. Jest to przestrzeń wymiany wiedzy, nawiązywania kontaktów sieciowania oraz doradztwa dla wszystkich tych, którzy interesują się drewnem, jako materiałem i chcą podzielić się swoimi doświadczeniami czy pochwalić osiągnięciami w tej dziedzinie.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie