IDEA

Do tej pory nie było takiej przestrzeni, która skupiałaby środowiska, związane z drewnem, jako materiałem: rzemieślników, naukowców, dydaktyków, podmioty instytucjonalne, techniczne czy handlowe. Wypełniamy tę lukę, tworząc społeczność, miejsce wymiany doświadczeń, wiedzy i umiejętności oraz promocji osiągnięć całego środowiska.

Do spotkania z ekspertami i wystawcami zostali zaproszeni wszyscy: pasjonaci drewna, amatorzy i profesjonalisci. Tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą z drewnem i tych, którzy zajmują się nią profesjonalnie i chcą rozwijać się pod okiem specjalistów. Pomyśleliśmy też o tych, którzy po prostu lubią drewno, jako materiał.

Termin: 7 i 8 września 2023

Godziny: 10.00 – 18.00
Miejsce: Zgierz, hala MOSiR ul. Wschodnia 2
Wstęp wolny

Prezentacja działań warsztatowych, wiedzy i doświadczeń ekspertów i rzemieślników. W strefach tematycznych odbyły się panele, warsztaty, konsultacje, szkolenia, prezentacje firm, ośrodków edukacji drzewnej, uczelni wyższych. Festiwalowy program został podzielony na sześć stref:

  • Gatunki i rodzaje drewna, zastosowanie, zabezpieczanie
  • Wzornictwo i projektowanie
  • Meblarstwo historyczne
  • Konstrukcje i innowacje
  • Zachowanie dziedzictwa kulturowego tradycyjne techniki, rzemiosło, architektura, metodologia, ustawodawstwo, technologie
  • Strefa wystąpień indywidualnych oraz dyskusji tematycznych

Termin: 9 września 2023
Godziny: 10.00 – 18.00
Miejsce: Zgierz, Park Miejski im. T. Kościuszki
Wstęp wolny

Plenerowy dzień targowy, czyli spotkanie wytwórców, rzemieślników z odbiorcami. Gratka dla wszystkich ceniących sobie wyroby z drewna i rzemiosło artystyczne, które można było samodzielnie wykonać podczas warsztatów lub kupić dla własnej przyjemności posiadania. W czasie wydarzenia w Parku Miejskim w Zgierzu rzemieślnicy i twórcy zaprezentowali swoje prace: biżuterię, wyposażenie wnętrz, rzemiosło artystyczne, meble, małą architekturę ogrodową, zabawki i wiele innych. Nie zabrakło warsztatów dla małych i dużych miłośników pracy z drewnem.