PASJA, WIEDZA, BIZNES

Wood Design Festival to jedyne w Polsce wydarzenie dla pasjonatów drewna oraz profesjonalistów tej branży. Łączymy wytwórców z ekspertami najważniejszych ośrodków naukowych, instytucji oraz firm specjalistycznych. Tworzymy społeczność ludzi zdolnych, z pasją i miłością do pracy z drewnem, celebrujemy zanikający kunszt i prezentujemy różnorodność wyrobów drewnianych. Wydarzenie ma integrować i promować środowiska rzemieślnicze, naukowe, dydaktyczne, instytucjonalne, techniczne czy handlowe oraz umożliwić wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności.

MOC DREWNIANYCH INSPIRACJI

Wood Design Festival to spora dawka fachowej wiedzy. Dlatego istotną częścią programu są strefy konsultacyjna i warsztatowa, zbudowane na kapitale wiedzy i umiejętności najlepszych w Polsce praktyków i teoretyków, projektantów, badaczy, przedstawicieli środowisk rzemieślniczych. Nie może zabraknąć też firm specjalizujących się w technologiach pozyskiwania, zabezpieczania drewna, technologii wytwarzania i montażu, a także renowacji wyrobów drewnianych. Drewno, jako materiał traktujemy kompleksowo.

Chcemy też jak najpełniej przedstawić szerokiej grupie odbiorców wszystko to, co da się wyczarować z drewna: biżuterię, wyposażenie wnętrz, rzemiosło artystyczne, meble, małą architekturę ogrodową czy zabawki, dlatego w programie festiwalu znajdzie się wiele wydarzeń towarzyszących. Będą to cykliczne spotkania edukacyjne i warsztatowe, konferencje naukowe, Dzień Rzemieślnika. Powstanie również dedykowana strona dla rzemieślników, gdzie wyroby, które zaprezentują wytwórcy będzie można nie tylko podziwiać, ale też kupić.

RZEMIEŚLNICZA TRADYCJA

Wood Design Festival jest świętem rzemiosła i rzemieślników. Jego powstanie nawiązuje do historii Nowego Miasta w Zgierzu – nowoczesnej osady rzemieślniczej, zbudowanej od podstaw w XIX wieku. Rzemiosło, którego bazą było sukno, rozwinęło się także w innych dziedzinach, związanych z drewnem – jak ciesielstwo, czy meblarstwo, realizując codzienne potrzeby nowej społeczności Zgierza i regionu. Pozostałością tego czasu jest zachowana do dzisiaj zwarta zabudowa XIX wiecznych drewnianych domów, w których żyli i pracowali rzemieślnicy, będąca obecnie terenem chronionym i w części Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy.  

Mając taką tradycję, Zgierz, ale w przyszłości również inne Miasta o tradycjach rzemieślniczych ponownie otworzą się na rzemieślników z całego kraju, prezentując rzemiosło i wiedzę związaną z tradycyjnym materiałem, który stał się symbolem wielu Osad – drewnem.